Մարտի 17-ին Ծաղկաձորում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 36-րդ նիստը:
Նիստի ավարտից հետո միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, հայ-ռուսական համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հակոբ Արշակյանի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Յուրի Վորոբյովի գլխավորությամբ Ծաղկաձորի մանկական արվեստի դպրոցում մասնակցել են ռուսական կենտրոնի բացմանը:
Կենտրոնը բացվել է Յուրի Վորոբյովի աջակցությամբ: Սա Հայաստանում բացված 9-րդ մասնաճյուղն է: Կենտրոններում արտադպրոցական ուսումնական ծրագրով կրթվում են դպրոցականներն ու երիտասարդները, կա նաեւ գրադարանային ֆոնդ:
Յուրի Վորոբյովը կենտրոնին է փոխանցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հուշանվերը, նաեւ` իր գործունեությանը վերաբերող գիրք:
Ներկաներն ընդգծել են, որ հայ-ռուսական հումանիտար համագործակցության բնագավառում նման կենտրոնները եւս մեկ կամուրջ են երկկողմ կրթամշակութային կապերի ընդլայնման գործում:

17 марта в Цахкадзоре состоялось 36-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС РА и ФС РФ (МПК).
По завершении заседания члены МПК под руководством вице-спикера НС РА, сопредседателя МПК А.Аршакяна и зампредседателя СФ ФС РФ, сопредседателя МПК Ю.Воробьева принял участие в открытии Русского центра в Детской школе искусств в Цахкадзоре.
Центр открыт при поддержке Ю.Воробьева. Это 9-й филиал, открытый в Армении. В центрах школьники и молодежь обучаются по внешкольной программе, имеется библиотечный фонд.
Ю.Воробьев передал Центру сувенир Председателя СФ ФС РФ В.Матвиенко, а также книгу о своей деятельности.
Присутствующие подчеркнули, что подобные центры являются еще одним мостом в расширении двусторонних образовательно-культурных связей в армяно-российском гуманитарном сотрудничестве.